Projekt „3 – Galicje” z programu „ Młodzież w działaniu” Akcja 3.1, październik 2011, Nowa Słupia, Polska

30 młodych ludzi z Ukrainy, Hiszpanii i Polski postanowiło znaleźć podobieństwa i różnice międzykulturowe pomiędzy trzema krajami gdzie występuje i funkcjonuje nazwa Galicja.

 

Projekt „ Do you speak Europen” z programu „ Młodzież w działaniu”, grudzień 2011, Niemcy

Projekt „Do you speak European?” realizowany był w dniach 15-22 grudnia 2011 w Berlinie przy wsparciu Programu „Młodzież w działaniu”, a także organizacji Allianz Kulturstifung.
W projekcie uczestniczyła młodzież w wieku 17-26 lat z 6 krajów: Polski, Hiszpanii, Rumunii, Turcji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Inicjatorem projektu byli młodzi dziennikarze z młodzieżowej gazetki „Europe and Me”, którzy zaprosili do projektu kolegów i koleżanki z całej Europy w celu przeanalizowania co to znaczy być Europejczykiem, co to jest Europa. Ale, ponieważ projekt realizowany był przez młodych dziennikarzy jego treść najlepiej oddają artykuły, które powstały podczas realizacji projektu.
Zapraszamy do lektury na:
http://www.europeandme.eu/our-projects

Projekt „ Now and Then” z programu „ Młodzież w działaniu” Akcja 3.1, lipiec 2012, Polska

Projekt „ Now and Then” realizowany był w dniach 10-19 lipieca 2012 r. w Nowej Słupi koło Kielc. Uczestnikami projektu była młodzież –  36 osób z Białorusi, Francji, Gruzji i Polski. Podczas realizacji projektu udało nam się osiągnąć wiele celów. Przede wszystkim przez to, że spotkała się młodzież aż z 4 krajów Europy mieliśmy poczucie różnorodności kulturowej. Wspólne zabawy, konkursy, wykonywane zadania wyzwoliły w nas uczucie integracji i wspólnoty europejskiej. Szczególnym doświadczeniem było to, że poznaliśmy kraje które nie należą do Unii, a jednak młodzież z tych krajów miała możliwość uczestniczenia w programie Młodzież w działaniu. Świadczy to o otwartości umysłu , przedsiębiorczości i kreatywności Unii Europejskiej, która potrafi wykorzystać potencjał młodzieży do budowania pozytywnego wizerunku Unii Europejskiej. Projekt, młodzież przygotowała i prowadziła sama dzięki temu nauczyliśmy się przedsiębiorczości, organizacji, kreatywności,podejmowania decyzji, obowiązkowości i odpowiedzialności. Podróż do Oświęcimia była pretekstem do dyskusji o tolerancji, sprawiedliwości, demokracji, poszanowaniu jednostki, rasizmie, chociaż dla niektórych uczestników było to wstrząsające przeżycie.W projekcie wzięły udział 4 osoby z placówki opiekuńczo-wychowawczej z Kielc. Jeden z chłopców z Placówki Łukasz Zatorski został wyróżniony przez innych uczestników jako najbardziej pozytywna i najlepiej integrująca się osoba projektu. Wiele zadań , gier i konkursów była przeprowadzana na świeżym powietrzu, aby promować odpoczynek poprzez aktywność fizyczną . Wieczory kulturowe przygotowane przez poszczególne grupy były bardzo pouczające. Dowiedzieliśmy się dużo o historii, tradycji, religii, jedzeniu, muzyce zaproszonych krajów. Nasz projekt sprzyjał budowaniu świadomości i refleksji na temat różnic międzykulturowych, pomógł nam przełamać zakorzenione w nas stereotypy na temat innych kultur, ale przede wszystkim zrozumieliśmy, że integracja wielokulturowa jest możliwa nawet bez znajomości języka danego kraju.

 

Projekt „ Gildia” z programu „ Młodzież w działaniu” Akcja 1.1 sierpień 2012, Wielka Brytania

PRESTON 2012

Wedle tradycji, co 20 lat społeczność  Preston – miasta w północnej Anglii, świętuje obchody utworzenia cechu kupiecko-rzemieślniczego, czyli tzw. Preston Guild. W dniach 14 – 23 sierpnia 2012 roku,  wraz zaprzyjaźnioną grupą Anglików, działającą w organizacji CSV, mieliśmy przyjemność realizować projekt pt. „GILDIA”.  Jego celem była nie tylko integracja międzykulturowa czy nabywanie nowych umiejętności, lecz przede wszystkim –  poznanie historii i tradycji wcześniej wspomnianego święta. Przygoda 34-osobowej grupy rozpoczęła się w malowniczej krainie jezior- Lake District. Czas ten,  został w głównej mierze poświęcony  integracji.  Wspólne zabawy i konkursy, piesze wędrówki po górach, zajęcia sportowe czy budowa tratw doskonale zacieśniły relacje między młodzieżą z dwóch obcych państw.  Dzięki pokonaniu pierwszych barier możliwy był kolejny krok – stworzenie filmu i książki, opowiadających o historii i tradycji obchodów Preston Guild, a także portretujących zwartą współpracę między dwoma narodami.  Centrum tych działań stało się Preston, a konkretnie – siedziba organizacji CSV. Poszczególne sekcje miały za zadanie m.in. przeprowadzenie wywiadów z tamtejszą Polonią, przygotowanie dokumentacji fotograficznej, jak i projektu okładki książki, montaż materiałów filmowych czy nagranie utworów muzycznych w profesjonalnym studiu. Dzięki tym działaniom młodzież perfekcyjnie rozwinęła swoje umiejętności artystyczne, językowe, a także interpersonalne.  Zapewne dla każdego uczestnika dodatkowym przeżyciem było zwiedzenie takich miejsc jak nadmorski kurort Blackpool oraz miasta Liverpool, w którym narodziła się legenda muzyki rozrywkowej – The Beatles. Owocem niespełna dwutygodniowej współpracy w Preston jest nie tylko ponad 15-minutowy film, promujący kulturę i tradycję miasta, lecz przede wszystkim przyjaźń zawarta pomiędzy wszystkimi uczestnikami wymiany.  Ważnym elementem okazały się częste dyskusje, które pokonały błędne stereotypy, nauczyły tolerancji i otwartości na świat.

Projekt “ Move ya – move yourself and your world. Z programu “ Młodzież w działaniu” lipiec 2013, Niemcy

W ostatnim tygodniu lipca grupy z 5 krajów: Niemiec, Francji, Anglii, Węgier i Polski spotkały się w małym miasteczku Rittergut koło Erfurtu w Niemczech. Uczestnikami projektu była młodzież w wieku 14-17 lat. Przez cały tydzień spędzony na łonie natury integrowaliśmy się w europejskim gronie poprzez przeróżne formy aktywności fizycznej, zabaw czy gier. Jako, że motywem przewodnim projektu był ruch czekało na nas wiele atrakcji z nim związanych. Turnieje sportowe, energizeery( zabawy integracyjne), a także spływ kajakowy i najważniejszy punkt projektu, czyli flashmob. Była to przejażdżka rowerami przez ulice Erfurtu mająca na celu rozpropagowanie idei Unii Europejskiej wśród mieszkańców tego miasta. Przygotowania do flashmobu rozpoczęły się długo wcześniej, gdyż każdy uczestnik projektu miał za zadanie pomalować swój rower w dowolny sposób. Cała grupa jednogłośnie przyznała, że była to najfajniejsza część całego projektu.

Ważną częścią było również wzajemne poznawanie naszych kultur i tradycji. Wieczorek kulinarny, podczas którego każda grupa prezentowała rodzime smakołyki był rewelacyjnym pomysłem, który każdemu przypadł do gustu.

Cały tydzień zleciał nam bardzo szybko zapewne dlatego, że nie mieliśmy czasu, by się nudzić. Projekt pozwolił nam nie tylko podszlifować swój język, ale także poznać niesamowitych ludzi, ich kultury i zrozumieć jak ważna w życiu jest tolerancja dla innych.Nauczył nas kreatywnego myślenia i asertywności. Atmosfera w czasie jego trwania była genialna, a czas spędzony z tak fantastycznymi ludźmi zapewne na długo zostanie w naszej pamięci.

Projekt "Shipping to Health" w ramach programu ERASMUS+ , sierpień 2014, Węgry

W ostatnim tygodniu sierpnia grupy z 6 krajów: Niemiec, Francji, Anglii, Węgier, Estonii i Polski wzięły udział w międzynarodowym projekcie ”Shipping to health”, który odbył się w małym węgierskim miasteczku Agard leżącym nad jeziorem Velence. Uczestnikami projektu była młodzież w wieku od 14 do 17 lat. Motywem przewodnim całego projektu było zdrowie, wiec poznawaliśmy tajemnice zdrowego trybu życia. W związku z tym w programie było wiele sportu np. jazda na rowerze, joga czy pływanie na kajakach. Uczyliśmy się również o zdrowym odżywianiu i ekologii. Integrowaliśmy się też dzięki różnym zabawom i bardzo ciekawym warsztatom. Nieodłącznym elementem wymiany narodowej było wzajemne poznawanie naszych kultur i obyczajów poprzez wieczory międzykulturowe, na których poszczególne kraje opowiadały o sobie i prezentowały swoje narodowe przysmaki. Dzięki projektowi dowiedzieliśmy się wiele o zdrowym trybie życia, kulturach innych krajów oraz podszlifowaliśmy swój angielski.

Projekt “ Evanescence” w ramach programu ERASMUS+, lipiec 2015, Polska

Młodzież z  Anglii, Estonii, Francji, Niemiec, Szwecji i Polski próbowała zgłębić  trudny lecz ciekawy temat przemijania życia.

Koncepcja przeprowadzenia projektu „EVANESCENCE” zrodziła się na skutek alarmująco niskiej liczby urodzeń, a także problemu starzejącej się Europy. W projekcie wzięła udział młodzież w wieku od 15 – 18 lat z sześciu państw europejskich:  Anglii, Estonii, Francji, Niemiec, Szwecji i Polski. Każdy kraj był reprezentowany przez 5 uczestników i jednego lidera . Młodzież uczestniczyła w szeregu dyskusjach odnoszących się do zagadnienia przemijania i niżu demograficznego Europy. Do jednego  z warsztatów zaprosiliśmy seniorów, którzy mimo dojrzałego wieku wciąż są pełni życia, pielęgnują swoje pasje, wciąż rozwijają się. Każdy kraj przygotował krótka prezentację artystyczną na temat przemijania. Następnie podczas warsztatów wszystkie wersje zostały połączone w jedną całość pod okiem profesjonalnego reżysera. Motywem przewodnim była sztuka Singera „Ole i Trufa”. Przedstawienie końcowe odbyło się w Bazie Zbożowej w Kielcach, gościnnie wystąpił seniorski chór Antidotum. Na widowni zasiadło około 70 osób, a wśród nich podopieczni Domu Opieki Społecznej, jak i aktywni w różnych dziedzinach życia seniorzy np. z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także rodzice i przyjaciele uczestników  grupy polskiej.

Film: http://www.dailymotion.com/video/x2ym05x

 

Projekt "E.T.R.E European Teenagers Republic Entrance"

„E.T.R.E to być”

 

E.T.R.E znaczy po francusku być, a każdy ma prawo być i żyć niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzi. Tak brzmiał tytuł projektu realizowanego w dniach 9-17 lipca w miejscowości Cherbourg w Normandii. W projekcie wzięli udział młodzi ludzie z Francji, Polski, Rumunii i Niemiec.

E.T.R.E to jednak skrót od European Teenage Republic Entrance, czyli europejskiej republiki młodzieżowej, którą tworzyła młodzież z 4 krajów europejskich podczas projektu w ramach programu Erasmus+.

Podczas projektu 7 młodych ludzi z Kielc i okolic realizowało projekt o trudnej, a jakże ważnej tematyce, imigracji pokazanej w kontekście historycznym i obecnym. Cherbourg był bowiem zawsze portem przeładunkowym, a także wojennym podczas drugiej wojny światowej, a także miejscem walk operacji Overlord podczas lądowania aliantów w Normandii. Cherbourg pełnił zawsze funkcję miasta portowego i przeładunkowego zarówno dla osób jak i towarów stąd był doskonałym miejscem realizacji projektu.

Podczas warsztatów organizowanych w ramach projektu młodzież miała okazję spotkać się z osobami mieszkającymi w Cherbourgu, którzy przybyli z odległych zakątków świata i osiedlili się we Francji. Młodzież nagrywała wywiady, filmy, a także miała okazję na dyskusję o problemach imigrantów w procesie asymilacji z lokalną społecznością. Jedną z wizyt było spotkanie z mieszkańcami organizacji EMAUS, gdzie przebywają imigranci, głównie z Afryki, choć również i ze wschodu, którzy zarabiają na życie restaurując stare meble i sprzęty, następnie sprzedając je ponownie, zdobywając w ten sposób pieniądze na swoje utrzymanie.

Projekt dał młodym ludziom możliwość poznania innych kultur, integracji, a także otwarcia na odmienność i szersze spojrzenie na problem imigracji. Podczas projektu młodzi ludzie mieli okazję odwiedzić cmentarz w Cherbourgu i poznać historię Polaków, którzy tam spoczywają, dyskutować z rówieśnikami na temat polityki dotyczącej imigrantów w swoich miastach i państwach. Ważnym elementem projektu było wspólne gotowanie w grupach międzykulturowych. Dzięki temu młodzież nie tylko miała okazję porozumiewać się w innych językach, ale również dobrze zintegrować się, nauczyć nowych umiejętności, a także samodyscypliny i komunikacji w grupie. Na uwagę zasługuje fakt, że piosenką przewodnią podczas gotowania był „Żurek” Wojciecha Młynarskiego, który młodzież z 4 krajów wspólnie wykonywała podczas gotowania. Podczas przedstawienia końcowego dla zaproszonych gości, władz i mieszkańców Cherbourga młodzież z Polski wykonała Poloneza włączając w niego wszystkich chętnych.

Koordynatorem projektu po stronie polskiej było Stowarzyszenie „Oczy Szeroko Otwarte” z Kielc.

Projekt w ramach programu ERASMUS+ mają bardzo dobry wpływ na rozwój intelektualny i duchowy młodych ludzi. Dają im niepowtarzalną okazję pracy i nauki w środowisku międzykulturowym, pewność siebie i otwartość na świat i odmienność.

Europejska republika młodzieżowa zakończyła się sukcesem i motywacją do realizacji kolejnych projektów, tym razem w Kielcach.

 

1 komentarz

  1. Mariola

    Cudowny projekt, cudowne wspomnienia, dziękuję WAM!!!

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Free WordPress Themes, Free Android Games